Menu
Yerba mate z liści ostrokrzewu paragwajskiego | FreeImages.com/Eduardo Cesario Zdjęcie: FreeImages.com/Eduardo Cesario

Yerba mate z liści ostrokrzewu paragwajskiego

Yerba Mate to delikatny napar o łagodnym smaku uzyskiwany z wysuszonych i zmielonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Jest bardzo rozpowszechniony w Argentynie, Paragwaju, Urugwaju, Brazylii, a także w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, głównie w Syrii i Libanie.

Co oznacza Yerba mate?

Nazwa Yerba mate wymyślona została najprawdopodobniej przez misjonarzy jezuitów, którzy założyli pierwsze plantacje ostrokrzewu i z powodzeniem stosowali uzyskiwany z niego napar w lecznictwie. Yerba to przekształcone słowo herba – zioło, a mate z hiszpańskiego oznacza tykwę, w której zaparza się wywar. Pije się go najczęściej przez metalową słomkę z sitkiem zwaną bombillą.

Czy Yerba mate pobudza jak kawa?

Yerba mate posiada kofeinę, ale nie powoduje skutków ubocznych, takich jak wzrost ciśnienia czy bezsenność. Oprócz tego w składzie Yerba mate znajdziemy wiele witamin, np. A, C, E, soli mineralnych, wapń, potas, magnez, fosfor, sód a nawet żelazo. Napar wykazuje znakomite działanie na organizm człowieka: poprawia koncentrację, wyostrza zmysły, zwiększa odporność na stres i choroby, jak również polepsza nastrój i samopoczucie.

Jak przygotowujemy Yerbę?

Przygotowanie Yerba mate to istny rytuał. Należy zagotować wodę, ale tak by nie wrzała - powinna mieć około 70°C. Pojemnik trzeba napełnić w około 3/4 objętości, zatkać otwór ręką i odwrócić do góry dnem, lekko potrząsając. Następnie wepchnąć bombillę głęboko w liście i zalać gorącą wodą, która powinna przykryć górny poziom liści. Czekamy chwilę aż Yerba się zaparzy i pijemy. Kiedy już wypijemy napar, wtedy dolewamy tylko gorącej wody i pijemy dalej. Liście wymienia się wtedy, kiedy Yerba mate traci smak.

Różne sposoby serwowania Yerba mate

Niektórzy spożywają Yerba mate z cukrem, inni z mlekiem albo cytryną. Można także spożywać ją na zimno z dodatkiem lodu oraz innych ziół.

Zobacz także:
Sprawdź też:
Tematyka artykułu:
  • Yerba mate
  • parzenie yerby
  • bombilla
  • parzenie kawy

Komentarze

  1. Maja

    Yerba mate jest swietne, tylko trzeba uważać, żeby zbyt mocnej nie parzyć, szczególnie jak ktoś ma problemy z sercem. Ja piję od jakiegoś czasu i widzę same pozytywy, teraz nie wyobrażam sobie dnia bez tej cudownej herbaty:)

  2. izza

    z racji swoich właściwości pobudzających ja Yerba mate stosuje zamiast kawy i w przeciwieństwie do kawy yerba mate nie uzależnia, poza tym ma wiele korzystnych właściwości.

Dodaj komentarz

Przepisz kod

Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.