Menu
Parzenie herbaty to prawdziwa sztuka | FreeImages.com/kin ngai Zdjęcie: FreeImages.com/kin ngai

Parzenie herbaty to prawdziwa sztuka

Ten gorący, aromatyczny napar o niezliczonych odcieniach i smakach skutecznie rozgrzewa organizm, delikatnie pobudza i motywuje do pracy. Jej przyrządzanie to prawdziwa sztuka, gdyż nieodpowiednie zaparzenie herbaty potrafi zepsuć nie tylko cały smak i aromat, ale także pozbawić jej korzystnych dla zdrowia właściwości.

Dobra herbata tylko z dobrej wody

Najistotniejszą kwestią podczas parzenia herbaty jest zastosowanie odpowiedniej wody - najlepsza jest woda przefiltrowana. Należy pamiętać, że w zależności od rodzaju herbaty do zaparzania używa się wody o różnej temperaturze. Herbatę białą zalewa się wodą o temperaturze od 65 stopni do 85 stopni C, czyli po 3-4 minutach od zagotowania. Na jedną filiżankę naparu sypiemy dwie łyżeczki herbaty i parzymy nawet do 10 minut, gdyż jest niezmiernie delikatna. Herbatę zieloną natomiast parzymy krócej, czyli około 2-3 minut, a na jedną filiżankę napoju sypiemy tylko jedną łyżeczkę. Warto w tym miejscu nadmienić, że z dobrego gatunku herbat można otrzymać kilka naparów, coraz słabszych, ale nadal aromatycznych.

Różne rodzaje herbaty parzymy w różnej temperaturze wody

Jeżeli chcemy zaparzyć herbatę czerwoną lub czarną, to musimy pamiętać, że temperatura wody powinna wynosić 95 stopni C, czyli tuż po zagotowaniu. Na jedną filiżankę naparu stosujemy jedną pełną łyżeczkę herbaty i parzymy od 5 do 7 minut. Podczas parzenia herbaty trzeba wiedzieć co chcemy osiągnąć: pobudzenie czy odprężenie?

Czy chcemy być zrelaksowani, czy pobudzeni?

Jeżeli parzymy herbatę do 3 minut, to osiągniemy efekt pobudzenia, a jeśli ponad 3 minuty, to napar będzie miał właściwości relaksujące. Mocny napar pomaga również w trawieniu. Jeśli dodamy do herbaty sok owocowy, np. malinowy, to zmienimy jej aromat, ale za to podniesiemy właściwości lecznicze. Po dodaniu cytryny herbata pomoże nam w walce z przeziębieniem. Przyprawy korzenne wzmogą właściwości pobudzające, a jabłko dostarczy organizmowi pektyn.

Polecamy:
Panele fotowoltaiczne - fotowoltaika na Twoim dachu.

Czytaj także:
Warto zobaczyć:
Tematyka artykułu:
  • herbata parzenie
  • parzenie herbaty
  • napar herbaciany
  • herbata kwitnąca
  • yerba mate

Komentarze

  1. b-girl

    Ja bardzo lubię zieloną herbatę i piję ją często. Doskonale oczyszcza i pomaga mi w drobnych niestrawnościach. Szczególnie dobrze robi po rodzinnych niedzielnych obiadach, kiedy stół pęka w szwach ;)

  2. Iza

    Uwielbiam zieloną herbatkę, skusiłam sie także na kosmetyki firmy Nantes i gorąco polecam!!!

  3. jeronimo

    Ciekawe dlaczego wszyscy tak chwalą to zielsko? Stężenie jakichkolwiek mikroelementów w naparze jest tak małe, że żeby odniosło jakikolwiek skutek trzeba by tego wypić dziennie pół wiadra. A już oczyszczanie organizmu z toksyn to jeden wielki zabobon, bo od oczyszczania z toksyn organizmu są nerki i wątroba i żadne zielsko tutaj nie pomoże. Jeszcze można sobie zaszkodzić bo o ile wiem herbata obciąża nerki a działanie pobudzające może źle wpływać na serce i wątrobę o ile tego ktoś za dużo pije.

  4. tuzon

    A ja nie potrafię znieść smaku zielonej herbaty, zwyczajnie mnie odrzuca kiedy próbuję się napić. Wiem jednak, że jest zdrowsza od zwykłej, czarnej herbaty dlatego zdecydowałam się zażywać suplement diety z wyciągiem z zielonej herbaty (bio cla się nazywa). Oczywiście to tylko namiastka prawdziwej zielonej herbaty, ale lepsze to niż nic, a przynajmniej jest obojętne pod względem smaku. Kosztuje też wcale nie tak dużo, w aptece za grosze w manufakturze w Łodzi płacę trochę ponad 40 zł za opakowanie

  5. Marzena

    To bardzo ważne, żeby parzyć odpowiednio herbatę, bo to diametralnie zmienia jej smak, a chodzi przecież o zachowanie jej walorów smakowych. Na stronie klubu miłośników dobrej herbaty na Facebooku czytałam jeszcze o parzeniu zielonej herbaty. Parzymy ją 2-2,5 min, przestudzoną wodą, najlepiej 80 st. co najlepsze, zieloną herbatę można zaparzać parę razy, najlepsze jest drugie parzenie.

  6. Judyta

    Ja bardzo lubię zieloną herbatę, ostatnio pijam Dilmah Sencha. A co do smaku samej zielonej herbaty to bardzo wiele zależy od jej parzenia. Nie robi się tego tak jak ze zwykłą herbatą. Trzeba parzyć przestudzoną wodą (max 80 st.) maksymalnie 3 minuty. I faktycznie smak jest zupełnie inny. Czytałam o tym na blogu Klubu Miłośników Dobrej Herbaty i potem zaparzyłam wg wskazowek. teraz jest ok

  7. Natka

    zielona herbata jest wspaniałym lekiem na uspokojenie i wyciszenie co wpływa na wygląd, ponieważ człowiek który ciągle jest nerwowy i impulsywny jego buzia traci blask!

  8. asik

    najlepsza i najzdrowsza jest herbata japońska, ma również działanie antyrakowe

  9. Justyna B

    A ja piję wodę z ekstraktem z zielonej herbaty. Woda jest bardzo zdrowa, dobry ma smak. Zauważyłam też, że po regularnym piciu wody, nie podjadam łakoci!

  10. izka

    Wydaje mi się, że parzenie każdej herbaty ma znaczenie- to w końcu dzięki tym czynnościom wyciąga się z herbaty wszystko to co najlepsze;) Jest jedna ważna rzecz, by zaparzyć dobrą herbatę, sama herbata musi być bardzo dobra, z dobrych gatunków liści herbaty. Najlepiej kupować te sprawdzone np. herbaty Dilmah ;) Ich długoletnia tradycja sprawia że są najlepszymi herbatami na świecie !:)

  11. Lusia

    Najlepiej to zerknąć na stronę klubu miłośników dobrej herbaty - nie znam bardziej kompetentnego źródła na temat herbat, o parzeniu, przyrządzaniu, zbieraniu jest tam chyba wszystko, dodatkowo są informacje o rodzajach i smakach herbat;p a dla wytrawnych graczy i miłośników gier znajdą się i aplikacje jak np komiks Dilmah :D dla każdego coś dobrego!

  12. Ala

    dobra herbata to podstawa udanego dnia. Najpiękniejsze w herbacie jest to, że można dowolnie żonglować jej gatunkami i smakami. Istotny jest sposób parzenia, żeby wydobyć z liści aromat i esencję smaku. Wiele pomogła mi ta wiedza. Dzięki temu mogę każdy dzień zacząć delektując się filiżanką nowej herbaty.

  13. ANNA

    Super pije codziennie i czuje sie dobrze zielona herbatka

  14. kokospoko123

    dobra jest też herbata zielona w kapsułkach :) nie trzeba pić (nie każdy lubi), a działanie to samo. do kapsułek slimgreen teraz w dodatku gratis dostaje się kosmetyczkę.

  15. Slawo

    Naprawdę nie rozumiem tego zbawiennego działania zielonej herbaty, Chińczycy raczej tego nie piją.
    Złapałem się też na tą hipnozę i zacząłem pić zieloną herbatę. Walnęło mi ciśnienie, zrobiłem się niespokojny, dostałem zgagi, a przede wszystkim smakuje jak krowie nie powiem co. Kupuję najlepszy gatunek i niestety żadnych rewelacji o jakich piszecie nie odczuwam, poza naturalnie negatywem. Dwadzieścia lat temu nikt nie słyszał o zielonej herbacie jak też i o pieczywie pełnoziarnistym, to też jest śmieszne.
    Pieczywo pełnoziarniste jest robione ze szrotu który się nie sprzedał. dawniej ludzie mieli konie więc kupowali dla nich ten chleb który się nie sprzedał, dzisiaj mają traktory, a chleb trzeba sprzedać... Dokładnie jak zbawienna woda mineralna, nic bardziej błędnego. Zostało udowodnione przez ludzi którzy nie potrzebują tego sprzedawać że najlepsza woda jest ta na której się wychowaliście, czyli z miejsca urodzenia, może być z kranu, ale właśnie to organizm zakodował.
    Wszystko to reklama i nabijanie kieszeni ludzi którzy już sami nie wiedzą co sprzedać i jak.

Dodaj komentarz

Przepisz kod

Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.