Opalanie a uczulenie na słońce
Lato sprzyja opalaniu. Wycieczka do ciepłych krajów, błękitne niebo, szum morza i czysta, piaszczysta plaża – aż trudno oprzeć się pokusie poleniuchowania na ciepłym piasku w promieniach południowego słońca. Nic nie może zmącić tak sielankowego obrazu. Czy aby na pewno?
Wrażliwa skóra nie lubi opalania
Niestety, wiele osób doznaje niemiłego rozczarowania, kiedy to po wyjściu na słońce ich skóra natychmiast zaczerwienia się jak przy poparzeniu słonecznym, a na ciele pojawiają się bąble i wysypka. Są to tak zwane fotodermatozy najczęściej wywołane zażywaniem niektórych leków, ziół czy stosowaniem kosmetyków. Wiele związków chemicznych zawartych w lekach i kosmetykach uwrażliwia skórę na działanie promieniowania, co skutkuje pojawieniem się przykrych dolegliwości.
Fotodermatoza
Do reakcji fototoksycznej może dojść już po kilku minutach przebywania na słońcu. Pocieszającym jest fakt, że fotodermatozy zwykle ustępują samoistnie po odstawieniu leków lub kosmetyków. Niezwykle narażeni na pojawienie się fotouczulenia są alergicy. Dzieje się tak dlatego, że promienie słoneczne zmieniają cząsteczki leków, które łączą się z białkami skóry powodując powstawanie alergenów. Układ odpornościowy traktuje je jako wroga i reaguje ostrym stanem zapalnym skóry. W takiej sytuacji konieczne jest podanie leku antyhistaminowego.
Co nas uczula?
Wśród środków najbardziej uczulających można wymienić antybiotyki stosowane w leczeniu trądziku, preparaty przeciwgrzybicze, niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zawierające kwas acetylosalicylowy oraz różne leki hormonalne. Inne substancje też mogą powodować uczulenia, jak choćby środki przeciwbakteryjne zawarte w mydłach. Oprócz tego pewne zioła także wpływają niekorzystnie na wygląd naszej skóry w kontakcie ze słońcem. Należą do nich między innymi: olejek z dziurawca, oset, chryzantema, mniszek lekarski, nagietek oraz olejki cytrusowe.
Jak się chronić przed fotodermatozą?
Zanim udamy się na plażę warto skonsultować się z lekarzem i dokładnie dowiedzieć się, czy w trakcie stosowania kuracji można bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych. Każdy preparat powinien być przez nas skrupulatnie sprawdzony poprzez przeczytanie ulotki informacyjnej lub zasięgnięcie opinii w aptece. Jeżeli nie chcemy narażać się na poparzenia słoneczne unikajmy opalania się pomiędzy godziną 11.00 a 15.00, kiedy to słońce jest najsilniejsze.
Jakie kremy do opalania stosować?
Dodatkowo stosujmy kremy z wysokim filtrem, np. SPF 50, który zawiera zarówno filtr przeciw UVB, jak i UVA. Ciało należy smarować kilkukrotnie w ciągu dnia, w szczególności po kąpieli – nawet jeśli balsam reklamowany jest jako wodoodporny. Zakrywajmy ciało wkładając przewiewne ubrania, a na plażę bierzmy ze sobą parasol, który da schronienie przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Wtedy żadne fotouczulenia nie bedą nam straszne, a wakacje zapadną nam na długo w pamięć.
Zobacz także:- Fotowoltaika – iFotowoltaika.pl
- Domowa maseczka na włosy
- Jak odmłodzić dłonie?
- Ćwiczenia pomagające w odchudzaniu
- Co wpływa na wygląd naszej cery?
- Domowe sposoby na zmęczone nogi
- Bakalie w diecie
- Czy depilator laserowy jest najlepszy?
- Jak wymodelować uda?
- Aromaterapia
- Witamina K i jej wpływ na zdrowie (K2 MK-4 i K2 MK-7)
- Jak dbać o usta?
Tematyka artykułu:
- opalanie
- uczulenie na słońce
- czerwona skóra
- opalanie w solarium
Witam
Mam ndzieję że tu znajdę rozwiazanie. Mianowicie mam taki problem ręce i szyja, twarz opalona na brązowo a reszta ciała jest blada i mam problem z jej opaleniem. Siedziałem dzisiaj na balkonie na słońcu 3 godziny i posmarowałem się balsamem do opalania. I nic nawet mnie nie wzięło nawet nie poczerwoniłem się:( nie wiem co mam robić, ręce i szyja mocno się odróżniają, pomóżcie mi co mam stosować, proszę.
Mnie nigdy nie udało się doopalać tych części ciała, które nie były opalone. Zawsze pozostawała różnica. Musisz pozakrywać te opalone części, a wystawiać na słońce te blade, i tyle. Cierpliwość i krem do opalania. Jak to nie pomoże, to krem brązujący wyrówna opaleniznę - ale z tym trzeba uważać i dokładnie czytać instrukcję. Pzdr
Ja polecam po opalaniu i w ogóle po lecie do regeneracji suchej skóry mleczko ujędrniające z nantesa. Bardzo fajnie odzywia:)
Hey asus, widzę że masz nietypowy problem... Myślę że powinnaś zastosować jakieś filtry ochronne na opalone części ciała, a reszte potraktować jakimś kremem wspomagającym opalanie. Do końca się nie znam, proponuje żebyś zajrzała apteki. Oni za pewne Ci pomogą.
A ja już dawno postawiłam na opalanie natryskowe. szkoda mi skóry. kiedyś dużo chodziłam na solarium (z głupoty) i potem bardzo tego żałowałam. trzeba tylko przed zabiegiem przestrzegać pewnych zasad i jest zdrowo i przyjemnie ;)
Mój synek tak reaguje nawet na najmniejszą dawkę słońca. Zresztą on w ogóle jest alergikiem i często ma suchą skórę i różne wysypki. Właściwie przed każdym wyjściem w słoneczny dzień musimy używać kremów z wysokim filtrem. A mam taki krem z filtrami, który jest doskonały właśnie dla alergików z suchą skórą.
Nie jestem alergikiem zrobiłam testy, ale każde moje wyjście na słońce powoduje wystąpienie fotodermatozy szczególnie na przedramionach potem przychodzi czas na plecy i dekolt. Nie pomaga stosowanie beta-karotenu, leków na alergię,najlepszych kosmetyków z filtrem - nic, jedyny pożytek z tego to, że przestałam palić bo myślałam, że w tym tkwi przyczyna. W tym roku nie będę brała leków na alergię - zobaczę czy coś się zmieni... Wątpię
Przy tak silnej reakcji na słońce, to oprócz dermokosmetycznych kremów z wysokim filtrem, to niestety trzeba jeszcze dbać o dokładne zakrywanie ciała delikatnymi tkaninami i używanie kapeluszy, no i jak najwięcej cienia.
Wszystko z umiarem, nawet upragnione słońce. A przede wszystkim dbanie o zdrowy styl życia, profilaktyka i badania kontrolne.